Ako jednoducho identifikovať výskumné a vývojové činnosti vo vašej spoločnosti
Ako jednoducho identifikovať výskumné a vývojové činnosti vo vašej spoločnosti
Činnosti, ktoré sa Vám môžu zdať ako bežné zmeny firemných procesov alebo výrobných postupov, môžu byť definované ako výskumno-vývojové (ďalej len VaV). Vynaložené výdavky na takéto zmeny môžu byť následne prostredníctvom mechanizmu superodpočtu vrátené v násobnej výške.
V nasledujúcej časti Vám predstavíme jednotlivé oblasti výziev a prekážok, ktorým môžu spoločnosti čeliť. Práve pri ich zvládaní môžu spoločnosti aplikovať aj VaV činnosti. Prejdite si jednotlivé oblasti a aplikujte ich na váš konkrétny prípad. Položte si nasledovné otázky:
- Čelila vaša spoločnosť za posledné roky takýmto výzvam?
- Ako ich riešila?
- Vyžiadalo si to zmenu existujúcich firemných procesov?
- Nebolo nutná aj implementácia zmien výrobných procesov, softvéru alebo iných, ktoré zabezpečujú kľúčové procesy vo vašej firme?
Nikdy neviete, možno zistíte že vaša spoločnosť spĺňa kritéria pre uplatnenie superodpočtu.
Legislatívne zmeny
Zmeny v platnej legislatíve vytvárajú veľakrát výzvy o ktorých ich tvorcovia vôbec netušia. Novelizácia vybraného zákona môže mať dopad na celý podnikateľský sektor. Proti takýmto zmenám je náročné bojovať a v mnohých prípadoch musí práve spoločnosť vynaložiť úsilie aby mohla ďalej fungovať aj po nich. V prípade niektorých zmien si to môže zo strany spoločnosti vyžiadať práve aplikáciu VaV činností.
Zasiahli vašu spoločnosť za posledné 3 roky takéto legislatívne zmeny?
Napríklad:
- Boli ste nútení skúmať alternatívne riešenia lebo už nemôžete používať konkrétnu látku alebo materiál?
- Ovplyvnili zmeny v environmentálnej legislatíve váš výrobný proces?
- Vyžiadala si pandémia a s ňou prijaté opatrenia zmeny vo vašich výrobných procesoch?
Dodávatelia
Dodávatelia môžu plniť vo veľa spoločnostiach veľmi dôležitú rolu. Či už je to dodávanie materiálu, komponentov, časti softvéru alebo služby je dôležité aby plnili svoju úlohu. V závislosti od poskytovanej dodávateľskej služby môžu problémy v tejto oblasti mať až kritický dopad na vašu spoločnosť. Rýchla reakcia je častokrát nevyhnutnosťou, a to nájdením nového dodávateľa alebo zvážením, či danú činnosť alebo aspoň jej kritické aspekty nemôžete vykonávať sami. Práve v tomto prípade môžu prísť na rad VaV činnosti.
Zaznamenala vaša spoločnosť v minulosti problémy vo vzťahu s existujúcimi alebo novými dodávateľmi?
Napríklad:
- Bola vaša spoločnosť nútená nahradiť konkrétny materiál alebo komponent?
- Spôsobila zmena dodávateľa vo vašej spoločnosti výrazné technické problémy?
- Nahradili ste dodávateľské činnosti vlastnými zdrojmi?
Zmeny na trhu
Spoločnosti musia reagovať aj na zmeny trhu kde pôsobia. Tieto zmeny môžu byť napríklad zmeny dopytu zo strany zákazníka a následnej zmeny ponuky. Príchod novej silnej konkurencie na trh a boj o existujúceho zákazníka. Reakcia na zmeny, ktoré prináša na trh konkurencia ako napríklad kvalitnejšia služba alebo nový produkt. Toto si vyžaduje okamžitú reakciu zo strany spoločnosti a aj aplikáciu VaV činností.
Čelila vaša spoločnosť takýmto zmenám na trhu čo si vyžiadalo zmenu vášho produktu alebo služby v reakcii na ne?
Napríklad:
- Boli ste nútení z dôvodu zmeny zákazníckeho dopytu zmeniť existujúci produkt ?
- Spôsobil príchod novej silnej konkurencie na trh nové výzvy?
- Vyžiadalo si konkurenčné súperenie zmenu spôsobu poskytovania existujúcich služieb alebo výroby produktov?
Projektové oneskorenia a prekročenia
Správny projektový manažment je dôležitým pri plnení cieľov, ktoré si spoločnosť stanovila. Pracuje s alokáciou zdrojov v čase z cieľom naplniť cieľ v požadovanom termíne a kvalite. V prípade že nastane oneskorenie stanoveného harmonogramu alebo prekročenie naplánovaných zdrojov nastáva problém, ktorý môže vystupňovať v ďalšie. Tieto oneskorenia a prekročenia môžu mať pôvod aj v technických problémoch s ktorými sa na začiatku nerátalo. Tieto je ale potrebné vyriešiť a to čo najskôr s najmenším prekročením plánovaného rozpočtu. Rovnako aj pri riešení týchto problémov môžu byť aplikované VaV činnosti.
Presiahol niektorý z vašich projektov zdroje čo sa týka času alebo nákladov? Bolo to z dôvodu technických výziev?
Napríklad:
- Bol termín dokončenia projektu predĺžený z dôvodu technického problému, ktorý nebol na jeho začiatku identifikovaný?
- Vyžiadala si implementácia nového výrobného procesu väčšie technické úsilie ako sa pôvodne rátalo?
- Mala zmena procesu väčší dopad ako prvotná analýza naznačovala?
Zmeny procesov
Motiváciou na zmenu existujúcich procesov je viacero. Väčšina spoločností sa snaží zlepšiť existujúce procesy za účelom napr. zvýšenia efektivity, zlepšenia kvality, zníženia odpadu alebo spotreby energie. Aby výsledkom zmeny procesu bol želaný výsledok je potrebné vykonať analýzu existujúceho stavu, identifikovať riziká, navrhnúť opatrenia alebo zlepšenia a následne ich implementovať. Súčasťou tohto procesu sú aj VaV činnosti.
Realizovala vaša spoločnosť projekty na zlepšenie procesov?
Napríklad:
- Bol upravený existujúci proces s cieľom zvýšiť kvalitu?
- Menili sa interné procesy za účelom zvýšenia efektivity a produkcie?
- Realizovala vaša spoločnosť zmeny procesov s cieľom znížiť spotrebu el. energie alebo spotrebného materiálu?
Portfólio produktov a služieb
Hlavným aktívom spoločnosti sú jej produkty a služby, ktoré ponúka svojim zákazníkom. Toto jej pomáha udržať existujúcich zákazníkov ako aj získavať nových. V rámci konkurenčného boja je ale dôležité aby práve váš produkt alebo služba boli jednotkou na trhu. Z tohto dôvodu je potrebné aby spoločnosť udržiavala svoje portfólio vždy aktuálne a buď inovovala existujúce položky alebo ich rozširovala. Aj na základe VaV činností môže spoločnosť udržiavať portfólio svojich služieb stále aktuálne.
Snažila sa vaša spoločnosť za posledné 3 roky zlepšiť svoje portfólio produktov alebo služieb?
Napríklad:
- Inovovali alebo rozširovali ste svoju existujúcu službu alebo produkt?
- Nepridávali ste do svojho portfólia nový produkt alebo službu?
- Nevyžiadala si nová služba od konkurencie rýchlu zmenu vášho portfólia?
Ak sa Vám po prejdení jednotlivých oblastí podarilo identifikovať jeden alebo viac technických výziev, ktorým ste museli čeliť je to indikácia že vaša spoločnosť, môže mať nárok na uplatnenie superodpočtu.
Pravdou je že sa nemusíte snažiť o vytvorenie špičkovej technológie, revolučného produktu alebo služby, aby ste sa kvalifikovali na podmienky uplatnenia superodpočtu. Jednoduché hľadanie zmien a vylepšení v existujúcich produktoch a procesoch môže byť považované za VaV činnosti. V prípade, že vaša konkurencia získala revolučnou zmenou konkurenčnú výhodu, tak aj snaha napodobniť túto výhodu môže byť chápaná ako VaV činnosť.
Okrem toho je dôležité si pamätať že aj technické problémy , ktoré nebolo možné prekonať môžu byť stále kvalifikované ako VaV. Ak sa Vám nepodarilo nájsť riešenie vašich problémov stále máte nárok.
Súčasný stav uplatňovania superodpočtu na Slovensku
Odpočet výdavkov na výskum a vývoj, alebo tzv. superodpočet, je nástroj, ktorý sa používa v rámci štátov Európskej únie, ako aj v zahraničí. Myšlienka nástroja je v rámci všetkých štátov rovnaká: poskytnutie výhody z hľadiska dani z príjmu pre subjekty, ktoré realizujú činnosti charakterizovateľné ako výskum alebo vývoj.
Na Slovensku sa superodpočet od tohto roka riadi platnou legislatívnou úpravou, ktorá umožňuje odpočítať si od základu dane 100% oprávnených výdavkov vynaložených na činnosti výskumu a vývoja. Pre obdobie roka 2021, za ktoré sa aktuálne podáva daňové priznanie, stále platí možnosť si uplatniť 200% oprávnených výdavkov.
Superodpočet si môžu aplikovať spoločnosti zo všetkých podnikateľských sektorov. Problémom ale ostáva, že väčšina spoločnosti si nie je vedomá nároku naň. V prípade že sú na túto tému opytovaná väčšina spoločností odpovedá že oni nerobia výskum a vývoj. Opak je ale vo väčšine prípade pravdou a oni si to neuvedomujú.
Problémom je vnímanie VaV medzi vlastníkmi firiem v porovnaní s definíciou VaV podľa platnej legislatívy pre superodpočet, ktoré sa významne líši. VaV pre superodpočet je oveľa širšia definícia činností ako si väčšina spoločností uvedomuje. Táto obrovská priepasť vo vnímaní spôsobuje že spoločnosti si neuvedomujú, že by mohli mať nárok na tento benefit.