Potreba ochrany pred vírusmi a baktériami sa z nemocníc a operačných sál kvôli pandémii Covid-19 presunula aj do bežných domácností. O tom, ako účinne, rýchlo a k tomu ešte aj voňavo dezinfikovať veľké plochy si povieme v tomto článku.
Neviditeľný nepriateľ
Vírusy a baktérie trápia ľudstvo od jeho počiatkov. Ani jedného z týchto protivníkov nie je možné vidieť voľným okom a prenášajú sa takmer identickým spôsobom. Kým vírus je nebunkový organizmus a k prežitiu potrebuje hostiteľa, baktéria je bunkou sama o sebe. Samozrejme, sú aj baktérie, ktoré človek nevyhnutne potrebuje k životu, ako napríklad tie v tráviacom trakte.
Kým o existencii baktérií, vírusov a chorôb, ktoré zapríčiňujú, vieme už dlhšie, ochrana pred nimi nebola vždy efektívna a stále sa vyvíja. Mnohým ochoreniam, ktoré spôsobovali, sa dalo predísť jednoduchým dodržiavaním čistoty a správnej hygieny. Táto súvislosť medzi prevenciou ochorení, správnou hygienou a udržiavaním čistoty bola výskumami potvrdená oveľa neskôr ako samotná existencia vírusov a baktérií.
Keď sa pozrieme na históriu v oblasti hygieny rúk, tak tá prešla od ich “vydymovania” v období stredoveku (snaha o zbavenie sa moru) cez používanie chlórového vápna v nemocniciach až po dezinfekciu rúk, ako ju poznáme dnes, mydlom, dezinfekčnými gélmi, alebo rôznymi inými prípravkami. Vírusy a baktérie sa však nedržia iba na rukách, nachádzajú sa aj vo vzduchu a na povrchoch. Preto umytie rúk ako pre prevencia pred šírením vírusov nestačí. Dôkladná dezinfekcia povrchov je časovo náročná, je potrebné aby sa robila pravidelne a správnymi prípravkami. Utieranie vlhčenou utierkou určenou na zotretie prachu nepomôže v dezinfekcii povrchov 🙂 No a stále máme vírusy a baktérie vo vzduchu.
Dezinfekcia pomocou zariadení s UVC žiarením
V nemocniciach sa osvedčili germicídne žiariče, ktoré sa počas koronakrízy dostali do popredia aj v iných oblastiach ako prístroj na efektívnejšiu dezinfekciu priestorov, povrchov a vzduchu. Germicídne žiariče produkujú umelé žiarenie (UVC), ktoré napáda mikroorganizmy. Žiaľ, UVC žiarenie má negatívny účinok aj na ľudský organizmus, na domáce zvieratá, kvety a iné živé organizmy a práve z tohto dôvodu sa odporúča umiestňovať tieto zariadenia do miestností, kde sa ľudia nezdržiavajú. Samozrejme, na trhu existujú aj také, ktoré môžu byť použité aj v prítomnosti ľudí, jedná sa o germicídne žiariče s nepriamym ožarovaním, teda také, do ktorých je vháňaný, respektíve nasávaný vzduch z miestnosti. Vnútri žiariča sa dezinfikuje a von vychádza čistý a zbavený mirkoorganizmov, vírusov, baktérií a dokonca aj alergénov a nedochádza tak k vystavovaniu sa priamemu žiareniu a teda k ohrozeniu zdravia. Nedostatkom týchto zariadení je aj ich vyššia cena.
Inovatívna metóda dezinfekcie pomocou vône
Vhodnou alternatívou germicídnych žiaričov, ktorá je zároveň aj ekonomicky dostupná širším masám, sa stal jedinečný slovenský vynález, aróma olej spojený s dezinfekciou do difuzérov. Spoločnosť špecializujúca sa na profesionálne aromatizovanie priestorov, Alfapureo, priniesla na trh unikátny produkt, ktorý spája príjemnú vôňu a automatickú dezinfekciu. Pôsobí priamo vo vzduchu a na všetkých povrchoch. Patent Michala Bartošoviča vrátil spoločnosti “vietor do plachiet” a pomohol im prekonať ekonomické dopady koronakrízy a protipandemických opatrení.
“Patentovaná receptúra zmesi vonného esenciálneho oleja, na ktorý je naviazaný dezinfekčný prvok, roztriešti atomizačná dýza na miniatúrne čiastočky. Tieto sa vznášajú vo vzduchu a počas toho sa menia na plyn, ktorý svojou rozpínavosťou rovnomerne vypĺňa priestor. Dezinfekcia, v prípade niektorých produktov podporená nanočasticami, narúša tzv. ochranné štíty baktérií a vírusov, čím dochádza k ich likvidovaniu,” Michal Bartošovič vysvetľuje princíp fungovania svojho vynálezu v rozhovore pre internetový novinový portál Teraz.sk
Vôňa ako efektívna dezinfekcia domácnosti
Základom je kooperácia difuzérov so zabudovaným atomizérom a biocídnych aróma olejov, ktoré sa po zatomizovaní šíria priestorom. Obsluha je rovnako jednoduchá ako pri používaní bežných difuzérov – do vnútornej nádoby nalejete špeciálny biocídny olej značky New Aroma a nastavíte požadované intervaly a intenzita. Zariadenie si nevyžaduje žiadnu nadmernú, či náročnú údržbu.
Po tom, čo sa zatomizovaný biocídny olej začne šíriť do vnútorného priestoru, eliminuje vírusy a baktérie priamo vo vzduchu. Kým štandardné dezinfekčné prostriedky po aplikácií spadnú na zem, či povrch, táto nová technológia sa cez studenú difúziu dostane do priestoru a pôsobí proti vírusom, baktériám a plesniam. Čím menej patogénov sa v miestnosti nachádza, tým je riziko šírenia nákazy nižšie.
Proces dezinfekcie je veľmi jednoduchý a vhodný do akéhokoľvek typu priestoru. Prípravky sú zdravotne nezávadné a preto je možné, dokonca ideálne, aby prístroj pracoval v čase, kedy sa v prevádzke nachádzajú ľudia. Objem biocídneho oleja vydrží v priemere dva až šesť mesiacov, závisí od typu difuzéra a zvolenej intenzity.
Ak vás táto metóda dezinfekcie zaujala a radi by ste si prečítali viac navštívte stránku www.alfapureo.sk.
Záver
Spoločnosť, ktorá predtým ponúkala produkty v oblasti aromatizovania priestorov rozšírila svoje portfólio aj o produkty v oblasti ich dezinfekcie. Týmto taktiež predstavila svetu ďalší účinný nástroj v boji proti vírusom a baktériám. Vedenie spoločnosti našlo spôsob, ako čeliť aktuálnej situácii a adaptovať sa. Spoločnosť Alfapureo je jasným príkladom toho, že inovácie sú jedným zo silných nástrojov ako prekonať krízy.
Teší nás, že môžeme pomáhať inovatívnym spoločnostiam ako je Alfapureo a budeme radi ak pomôžeme aj tej vašej. Ak ste sa aj vy vydali na cestu vývoja nových produktov, alebo inovácií, radi vám pomôžeme s uplatnením daňového odpočtu, viac sa dozviete v časti Superodpočet, alebo nás môžete priamo kontaktovať na telefónne čislo +421 910 609 711.